5.0
opinii: 30

opinie Klientów

Czytaj opinie

Fundacja jako metoda prowadzenia działalności zarobkowej

przykład pytania faktycznie zadanego przez Klienta, na które udzielono odpowiedzi

Witam, Jestem aktualnie rencistą. Za rok będę emerytem. Przez 35 lat prowadziłem działalność gospodarczą nękany do bólu przez ZUS i urzędy skarbowe – niezwyciężony przez wszystkie lata. Od 10 lat jestem poza tym durnym systemem.
Chcę założyć fundację. Nie mam o tym żadnej wiedzy. Od Pana oczekuję:
- przesłania mi tytułów wydanych pozycji dotyczących pozycji,
- spisu praw, z którymi powinienem się zapoznać
- linków tej tematyki
- i przede wszystkim porady polegającej na ustosunkowanie się do założeń mojej fundacji
Fundatorem będę ja.
Ja też chcę zarządzać tą fundacją jako praktycznie jedyny mający głos decydujący przy zachowaniu pozorności demokracji. Ja też chcę mieć możliwość przekazania jednej lub kilku osobom w przyszłości prowadzenie tej fundacji.
Ja chciałbym mieć możliwość zwrotu kosztów poniesionych w związku z działalnością tej fundacji takich jak telefony, samochody, lokale bez problemów z urzędem skarbowym. Niestety zawsze takie sprawy finansowe są na styku prywatnego wykorzystywania pieniędzy z fundacji, np. samochód kupiony dla fundacji używałbym również prywatnie itp. Mam zamiar wynająć fundacji swój lokal na działalność fundacji itd. Szczerze chciałbym podkreślić, że jeżeli chodzi o mnie, to nie chcę fundacji wykorzystywać dla dorobienia się, ale i nie chciałbym dokładać.
W fundacji zatrudnione byłyby osoby na stałe lub na zlecenie lub na dzieło lub tak jak w Pana przypadku kilkakrotnie na fakturę. Już od początku chciałbym zatrudnić syna i pozostałą rodzinę oferując im duże zarobki. Oczywiście chciałbym uniknąć problemów z kodeksem pracy, ZUSem, podatkiem dochodowym itp. szczególnie na początku, kiedy będę musiał dokładać. Właśnie; jak rozliczać dokładanie moich pieniędzy – może pożyczka, aby móc wycofać w przyszłości koszty. Czy ja też powinienem być zatrudniony?
Fundacja na długim początku opierałaby się na darowiznach przesyłanych na konto fundacji. Jak rozliczać darowizny, jak darmowe usługi takie jak reklama, zdjęcia itp.? Pewnie kiedyś będzie prowadziła własną działalność gospodarczą. Wiem, że te 1% odpisu wiąże się z przejrzystością i ograniczeniem zarobków w fundacji czego zdecydowanie chcę uniknąć. Fundacja miałby zasięg międzynarodowy. Fundacja miałaby konta w wielu krajach zagranicznych w tamtych walutach. Na jakich zasadach otwiera się takie konta w tych krajach – czy to jest związane z ustanawianiem oddziałów fundacji w tych krajach? A może opłaca się otworzyć fundację w tzw., raju podatkowym” dla fundacji bez otwierania oddziału w Polsce? Czy jednak możliwe jest wtedy otworzenie konta w Polsce? Czy niebezpieczne z punktu widzenia podatkowego, ZUSu i inspekcji pracy byłoby płacenie z tego konta kosztów fundacji, szczególnie osobom fizycznym, bo np. Panu chyba by nie było problemowe. Oczywiście w takim wypadku rezygnowałbym ze zwrotu poniesionych kosztów i oparł się na przyznanym sobie wynagrodzeniu.
Odpowiedzialność fundacji. Jaka? Zabezpieczenie przed odpowiedzialnością przed urzędem skarbowym, ZUSem – na pewno nie będzie nigdy innych wierzycieli. Odpowiedzialność zarządu fundacji – każda osobowa – jaka?
Rozwiązanie fundacji - problemy
Status fundacji jak najbardziej bezpieczny i pojemny.

Efektywnie, bezpiecznie i rzetelnie

Dane dotyczą porad online zrealizowanych w ciągu 30 ostatnich dni.
Wygenerowano: 2024-04-29 06:35:32