5.0
opinii: 30

opinie Klientów

Czytaj opinie

Rozliczenie dotacji w środek trwałych

przykład pytania faktycznie zadanego przez Klienta, na które udzielono odpowiedzi

Kontrahent, będący czynnym podatnikiem VAT i prowadzącym działalność gospodarczą na zasadach ogólnych, zawarł umowę o przyznaniu pomocy finansowej z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (na podstawie art. 22 ust.1 ustawy z dnia 7 marca 2007 roku o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich i z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz rozwoju obszarów wiejskich tzw. EFRROW) na modernizację części domu na laboratorium akustyczne i świadczenie usług obejmujących prowadzenie badań i analiz technicznych w zakresie akustyki.

W ramach umowy określono zwrot około XXX tyś zł. brutto, jednak nie więcej niż 50% poniesionych kosztów kwalifikowanych. Po zawarciu umowy podatnik otrzymał zaliczkę w wysokości XX% wartości pomocy.

Poniesione wydatki z faktur opodatkowanych 23% stawką VAT na usługi remontowo - budowlane w ramach inwestycji w cudzy budynek zostały wykazane w deklaracji VAT jako zakup środków trwałych i odliczony został cały VAT (faktury zostały opłacone ze środków własnych podatnika i z otrzymanej zaliczki).

Po zakończeniu inwestycji planujemy rozpocząć amortyzację liniową według stawki 10%. Według obowiązujących przepisów (potwierdzonych interpretacjami, np.:IBPBI/1/415-1092/14/JS) środki z dofinansowania przeznaczone na zwrot części wydatków poniesionych na zakup lub wytworzenie środków trwałych nie stanowią przychodu z działalności gospodarczej. Prawo do odliczenia VAT zachowujemy na zasadach ogólnych (inwestycja będzie służyła wyłącznie do wykonywania czynności opodatkowanych).

Kończąc inwestycję w obcy środek trwały konieczne jest prawidłowe rozliczenie kwoty niestanowiącej kosztu uzyskania przychodu w ratach amortyzacyjnych. Wydaje się być oczywistym „unettowienie” kwoty dofinansowania i przyjęcie wartości netto jako kwoty NKUP. Podatnik stoi przy zdaniu, że zwrócona pomoc obejmuje wyłącznie wartość netto poniesionych wydatków.

Nasuwają się nam poniższe pytania:
Czy przyznana pomoc faktycznie nie jest przychodem podatkowym?
Czy postąpiliśmy słusznie odliczając cały podatek VAT z faktur związanych z inwestycją?
Jak powinno wyglądać prawidłowe ustalenie wartości amortyzacji stanowiącej koszt podatkowy?
Czy podatnik nie powinien zwrócić części podatku VAT, wykazanego w deklaracjach VAT jako podatek naliczony, po rozliczeniu pomocy zgodnie z wartością udzielonej pomocy?

Uwagi:
1. Pomoc finansowa przyznana na realizację operacji, polegającą na refundacji części kosztów kwalifikowanych operacji, pokrywana jest z publicznych środków krajowych i wspólnotowych.
Poświadczenie otrzymania pomocy publicznej za podstawę wykazuje Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 17 października 2007 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach działania „Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 (Dz. U. Nr 200, poz. 1442 z późn. zm.) oraz Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 8 lipca 2008 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania oraz wypłaty pomocy finansowej w ramach działania „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 (Dz. U. Nr 138, poz. 868 z późn. zm.)
2. Podatnik dokonuje czynności opodatkowanych i zwolnionych, jednak inwestycja związana jest wyłącznie z czynnościami opodatkowanymi 23%.

Efektywnie, bezpiecznie i rzetelnie

Dane dotyczą porad online zrealizowanych w ciągu 30 ostatnich dni.
Wygenerowano: 2024-05-06 06:39:43