5.0
opinii: 30

opinie Klientów

Czytaj opinie

Wynajem prywatny czy działalność gospodarcza?

przykład pytania faktycznie zadanego przez Klienta, na które udzielono odpowiedzi

Osoba fizyczna jest właścicielem mieszkania nad morzem, które postanowiła wynajmować turystom w okresie letnim. Właściciel zdecydował się na skorzystanie z usług zewnętrznej firmy, która zarządza wspomnianym mieszkaniem i bezpośrednio zajmuje się organizowaniem wynajmu. Za miesiące, gdy mieszkanie jest wynajmowane, właściciel nieruchomości otrzymuje od firmy zarządzającej kwotę, którą zapłacili wynajmujący, pomniejszoną o prowizję firmy. Ostatnio właściciel nieruchomości założył jednoosobową działalność gospodarczą, której przeważająca działalnością nie jest wynajem/zakwaterowanie. Firma jest też czynnym podatnikiem VAT. Wynajmowane mieszkanie nie jest w żaden sposób ujęte w działalności gospodarczej. A umowa z firmą zarządzającą właściciel podpisał jako osoba fizyczna (jeszcze przed założeniem działalności).

Pytania:

1. Czy wspomniany wynajem sezonowy może zostać zakwalifikowany jako tzw. wynajem prywatny i opodatkowany ryczałtem 8,5%? Czy może mając na uwadze m.in. indywidualną interpretację Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy o sygn. ITPB1/415-119A/13/IG będzie to zakwalifikowane jako działalność gospodarcza i właściwą stawką ryczałtu będzie 17%? Czy fakt, że organizacją wynajmu zajmuje się zewnętrza firma ma tutaj znaczenie?

2. Na rok 2014 właściciel mieszkania nie zgłosił do US wybór opodatkowania wynajmu ryczałtem. Tym samym stosuje zasady ogólne (18% i 32%). Pytanie czy mając na uwadze interpretację wspomnianą we wcześniejszym punkcie, wynajem sezonowy może być rozliczany niezależnie od działalności gospodarczej, która jest opodatkowana stawką 19% (podatek liniowy)?

3. Jak zakwalifikować taki wynajem pod względem VAT? Osoba jest czynnym podatnikiem VAT i w miesięcznych deklaracjach VAT-7 powinien być on wykazany. Pytanie czy można uznać, że jest to wynajem na cele mieszkaniowe (zwolnione z VAT), czy jednak krótkotrwałe zakwaterowanie (stawka 8%?)?

4. Właściciel mieszkania nie otrzymuje od firmy zarządzającej żadnego dokumentu potwierdzającego przychód. Pieniądze są wprost przelewane na konto. Czy przychód może być udokumentowany wyciągiem z konta? Czy do celów VAT kwota z wyciągu powinna być kwotą brutto, z której oblicza się wartość netto i kwotę podatku należnego wpisywane do deklaracji VAT-7?

5. Zakładając działalność gospodarczą właściciel mieszkania wpisał, trochę na wyrost, wiele kodów PKD. W śród nich jest również 55.20.Z (Obiekty noclegowe turystyczne i miejsca krótkotrwałego zakwaterowania) oraz 55.90.Z (Pozostałe zakwaterowanie). Czy mimo to, wynajem może zostać uznany za tzw. wynajem prywatny? Proszę o wycenienie porady w opisanym wyżej problemie. Jeżeli w jakimś zakresie przydatne byłoby wystąpienie o indywidualną interpretację, to również zwróciłbym się do Państwa o pomoc w przygotowaniu wniosku.

Efektywnie, bezpiecznie i rzetelnie

Dane dotyczą porad online zrealizowanych w ciągu 30 ostatnich dni.
Wygenerowano: 2024-05-02 08:55:12