przykład pytania faktycznie zadanego przez Klienta, na które udzielono odpowiedzi                                

Optymalizacja podatków - wynajem


Statystyki pracy doradcy podatkowego


0 dni 21 godz. 9 min.
średni czas oczekiwania na odpowiedź
(5 ostatnich porad)


słów: 1506 | znaków: 9313
przeciętna porada z dodatkowymi wyjaśnieniami doradcy
(5 ostatnich porad)


83 % porad (83 na każde 100 porad)
w cenie nie wyższej niż 250 zł
(od 2013 r.)


ZADAJ WŁASNE PYTANIE

Szanowny Panie Arturze,
Chciałam poradzić się profesionalisty w następującej sprawie. Generuje pieniądze na własnej działalności gospodarczej KPiR podatek liniowy. Mam pomysł, aby nie trzymać pieniędzy na lokacie tylko aby lokować kapitał w nieruchomości - rynek pierwotny lub wtórny, na cele mieszkaniowe.
Interesuje mnie, czy istnieją takie możliwości, aby dzięki inwestycji zmniejszyć podatki które płace przy obecnej działalności i jak to zrobić, aby było to najbardziej efektywnie podatkowo.

Znalazłam we własnym zakresie np. taka informacje:
"Rozliczenie VAT przy wynajmie. Najem długoterminowy na cele mieszkaniowe a VAT. Najem długoterminowy na cele mieszkaniowe, zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy o VAT, podlega zwolnieniu z podatku od towarów i usług. Oznacza to, że właściciel mieszkania wystawiając faktury/rachunki nie nalicza na nich VAT. Z drugiej strony nie może on jednak dokonać odliczenia VAT naliczonego przy zakupie mieszkania, wydatkach związanych z przystosowaniem lokalu, a później także innych wydatkach związanych z najmem. W takiej sytuacji w kosztach działalności pojawią się wartości brutto (ponieważ VAT niepodlegający odliczeniu stanowi koszt uzyskania przychodu)."
1. Jak dobrze rozumiem, z informacji tej wynika ze Vatu nie można odliczyć, zatem czy jest jakiś inny sposób, aby móc odliczyć VAT ( np. z rynku pierwotnego), a później być zwolnionym z zapłaty tego podatku przy sprzedaży (np przepisując mieszkanie jako darowiznę na męża)?
2. Amortyzacja 10 lat czy da się krócej?
3. Jak kupuje mieszkanie za gotówkę i wliczam je w koszty działalności ( VAT, podatek dochodowy jako amortyzacja) czy mogę wsiąść pod to mieszkanie pożyczkę hipoteczna i za te pieniądze kupić kolejne mieszkanie - czy oba mieszkania są wtedy kosztem , czy z uwagi na zadłużenie pierwszego pożyczką hipoteczną jest inaczej?
Jest Pan w stanie coś podpowiedzieć w tym temacie, bo niestety księgowa i inni, z któymi rozmawiałam na ten temat nie mają pomysłu/wiedzy.

Z poważaniem


POWRÓT

poradnik Klienta                                 

CO, KIEDY, JAK, ZA ILE

+ online od 2003 r. Serwis doradcapodatkowy.com to pierwszy polski serwis doradztwa podatkowego online. Działam zawsze zgodnie z prawem konsumenckim oraz z zasadami etyki zawodowej doradców podatkowych.
+ ponad 2500 porad online: dla Klientów z całego świata - od Brazylii i USA po Australię, od Makao po Zjedn. Emiraty Arabskie czy Libię, od USA poprzez kraje UE po polskich podatników - firmy i osoby prywatne.
+ rzetelność: Każda e-porada przekazywana jest e-mailem w pliku podpisanym elektronicznie (tzw. e-podpis). Odpowiadam za treść moich porad, posiadam też ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej.

Porada - co otrzymasz?

Porada w pliku pdf podpisana certyfikatem kwalifikowanym (forma pisemna).

czytaj

 

Porady i ceny

Sprawdź, ile kosztują usługi naszej Kancelarii. Zawsze płacisz po uzyskaniu porady.

czytaj

 

Formy płatności

Płatność przelewem, kartą płatniczą, przelewem online, przez PayPal.

czytaj

 

Ile to potrwa?

Sprawdź jak krótko! A z reguły poradę otrzymasz nawet szybciej.

czytaj

 

Reklamacje

Na zasadach określonych w regulaminie płaci tylko zadowolony klient.

czytaj

 

Bezpieczeństwo i poufność

Szyfrowanie danych oraz e-podpis. Tajemnica zawodowa jak u adwokata.

czytaj

 

Regulamin

świadczenia usług drogą elektroniczną jest w pełni zgodny z obowiązującym prawem, w szczególności z prawem konsumenckim. Dbam o Twoje podatki, analizując dokładnie Twoją indywidualną sytuację i uwzględniając Twoje potrzeby. I za to płacisz.

czytaj

 

Ustawa o doradztwie podatkowym

Zapoznaj się z przepisami ustawy o doradztwie podatkowym (wersja na rok 2014). Dzięki temu poznasz wymogi stawiane doradcom podatkowym,a które stanowią dla Ciebie gwarancję rzetelności, poufności i uczciwości doradcy podatkowego.

czytaj

 

Zasady etyki doradcy podatkowego

Zasady etyki doradców podatkowych są podstawowym gwarantem rzetelności porady, uczciwości doradcy podatkowego, tajemnicy zawodowej oraz pewności ewentualnego odszkodowania w razie błędnej porady. Masz pewność!

czytaj

 

Nota prawna: Korzystanie z porad oraz logowanie do serwisu oznaczają akceptację regulaminu. © Copyright by Artur M. Brzeziński doradca podatkowy, 2003-2019.